بیوگرافی

تاریخچه شرکت هوآوی

تاریخچه شرکت هوآوی

دفتر مرکزی این شرکت در شهر شنزن گوانگدونگ قرار داد. شرکت هوآوی بزرگ ترین تولید کننده تجهیزات مخابراتی در جهان است که در سال ۲۰۱۲ از شرکت اریکسون (Ericsson) سبقت گرفت. شرکت هوآوی در سال ۱۹۸۷ توسط رن ژنگفی (Ren Zhengfei) که مهندس سابق ارتش آزادیبخش چین بود، تاسیس شد.

تاریخچه شرکت هوآوی

شرکت هوآوی فعالیت خود را با تولید سوئیچ های تلفن آغاز کرد و اولین موفقیت چشمگیر خود را با راه اندازی سوئیچ دیجیتالی تلفن C&C08 کسب کرد. این مجموعه اولین پروژه بین المللی خود را در سال ۱۹۹۷ انجام داد و پس از آن، محصولات شبکه ای خط ثابت را برای شرکتی در هنگ کنگ تولید کرد.

در سال ۱۹۹۹، هوآوی اولین مرکز تحقیق و توسعه خود را در شهر بنگور هند تاسیس کرد. همچنین این شرکت قراردادی ۵ ساله تا سال ۲۰۰۳ را با آی بی ام منعقد کرد و به توسعه بازارهای بین المللی ادامه داد. این شرکت اولین شرکتی بود که شبکه تجاری LTE/EPC را در سال ۲۰۰۹ برای اپراتور مخابراتی تلیا سونرا (Telia Sonera) در نروژ ارائه داد.

در سال ۲۰۱۳، هوآوی دفتر جدید خود را در کانادا افتتاح کرد. این شرکت در طول سال ها، همواره بر ترویج تکنولوژی تلفن همراه تمرکز کرده و مشارکت هایی را نیز با شرکت های دیگر داشته است. همچنین این شرکت یک سرمایه گذاری مشترک با شرکت ۳Com انجام داده و بر تحقیق و توسعه و تولید محصولات شبکه ای متمرکز شده است.

در حال حاضر هوآوی یک شرکت عمومی است و دیگر مالکیت خصوصی ندارد. تا سال ۲۰۱۰، ۸۰% از ۵۰ شرکت برتر مخابراتی با هوآوی همکاری می کردند. برخی از شرکای برجسته این شرکت عبارتند از:  ودافون (Vodafone)، تاک تاک (Talk Talk)، تی موبایل (T-mobile)، کلیر وایر (Clear wire)، بل کانادا (Bell Canada) و … .

حیطه های کاری شرکت هوآوی

حدود ۳ کسب و کار اصلی در این شرکت وجود دارد که عبارتند از: شبکه های حامل مخابراتی، شرکت بازرگانی و دستگاه ها یا تولید دستگاه های ارتباطی. واحد بازرگانی شرکت از سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کرد. تعدادی از فناوری های شبکه ای وجود دارند که توسط شرکت هوآوی برای اپراتورهای مخابراتی ارائه شده اند.

همچنین این شرکت سوئیچ های نرم افزاری موبایل و ثابت را نیز ارائه می دهد. بخش دستگاه این شرکت، محصولاتی با برچسب سفید را ارائه می کند. این محصولات شامل ماژول های جاسازی شده، مودم های USB، دروازه های (gateways) بیسیم، هستند.

تاریخچه شرکت هوآوی

هوآوی بزرگ ترین سازنده تجهیزات مخابراتی در جهان و بزرگ ترین سازنده تجهیزات شبکه تلفن در چین است. همچنین هوآوی جایگاه اول را در بازار سوئیچ نرم افزاری دارد.

شرکت هوآوی (Huawei) یکی از شرکت های پیش رو در زمینه زیر ساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و دستگاه های هوشمند است. با استفاده از راه حل های یکپارچه در چهار حوزه کلیدی شبکه های مخابراتی، فناوری اطلاعات، دستگاه های هوشمند و خدمات ابری، این شرکت در صدد است تا یک دنیای کاملا متصل و هوشمند ایجاد کند.

مجموعه فعالیت های هوآوی در زمینه محصولات، راه حل ها و خدمات رقابتی و امن هستند. از طریق همکاری علنی با شرکای اکوسیستم، ارزش پایداری برای مشتریان خود ایجاد کرده و در تلاش است تا مردم را قدرتمند ساخته و زندگی ها را غنی تر کند و موجب نوآوری در سازمان ها با هر شکل و اندازه ای شود.

شرکت هوآوی در حال حاضر بیش از ۱۸۰۰ کارمند دارد و در بیش از ۱۷۰ کشور و منطقه فعالیت می کند. این شرکت صرفا به عنوان یک شرکت خصوصی تشکیل شد و ماموریت اصلی آن ارائه ی خدمات عملیاتی و مشاوره ای به اکثر شرکت های چینی  و خارجی بود. حدود ۴۶% از کارمندان هوآوی در بخش تحقیق و توسعه کار می کنند.

بخش تحقیق و توسعه این شرکت در کشورهای زیادی همچون بریتانیا، پاکستان، کانادا، ترکیه، ایرلند، سوئد، روسیه و … فعالیت می کند.

خلاصه فعالیت های مهم شرکت هوآوی در سال های مختلف

۱۹۸۷- تاسیس در شهر شنزن به عنوان نماینده فروش شرکت هنگ کنگی که تولید کننده سوئیج های PBX بود.

۱۹۹۰- اقدام به تحقیقات مستقل و تجاری سازی فناوری PBX با هدف قرار دادن هتل ها و شرکت های کوچک

۱۹۹۲- آغاز به تحقیق و توسعه و راه اندازی سوئیچینگ دیجیتالی روستایی

۱۹۹۵- فروش ۱.۵ میلیارد رنمینبی (واحد پول چین) در سال که عمدتا از بازارهای روستایی در چین به دست آمد.

۱۹۹۷- راه اندازی راه حل های مبتنی بر GSM (سیستم جهانی ارتباطات سیار) بی سیم

۱۹۹۸- گسترش به مناطق شهری چین

۱۹۹۹- تاسیس مرکز تحقیق و توسعه در بنگلور هند

۲۰۰۰- تاسیس مرکز تحقیق و توسعه در استکهلم سوئد، کسب ۱۰۰۰ میلیون دلار از بازارهای بین المللی

۲۰۰۱- فروش شرکت تابع Avansys به شرکت Emerson  با مبلغ ۷۵۰ میلیارد دلار، تاسیس چهار مرکز تحقیق و توسعه در ایالات متحده، پیوستن به اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)

تاریخچه شرکت هوآوی

۲۰۰۲- فروش بازار بین المللی به ۵۲۲ میلیون دلار رسید.

۲۰۰۳- سرمایه گذاری مشترک با شرکت ۳Com با تمرکز بر راه حل های شبکه داده های سازمانی

۲۰۰۴- سرمایه گذاری مشترک با شرکت زیمنس برای توسعه راه حل های TD-SCDMA (استاندارد ۳G مخصوص کشور چین)، عقد نخستین قرارداد مهم در اروپا با مبلغ بیش از ۲۵ میلیون دلار با اپراتور هلندی Telfort

۲۰۰۵- سفارشات قراردادهای بین المللی برای اولین بار بیشتر از فروش داخلی شد، انتخاب شدن به عنوان یک تامین کننده ی  تجهیزات مخابراتی ممتاز و امضای توافق نامه چارچوب جهانی با شرکت ودافون، انتخاب شدن به عنوان تامین کننده ممتاز برنامه تغییر سیستم شبکه بریتانیا  (۲۱ Century Network ) توسط مخابرات بریتانیا

۲۰۰۶- فروش ۴۹ درصد از سهام شرکت H3C به مبلغ ۸۸۰ میلیون دلار، تاسیس مرکز تحقیق و توسعه ی مشترک با شرکت موتورولا برای توسعه فناوری UMTS (سیستم جهانی ارتباطات راه دور موبایل)، معرفی هویت بصری (VI) جدید

۲۰۰۷- سرمایه گذاری مشترک با شرکت نرم افزاری Symantec برای توسعه ابزار امنیت و ذخیره سازی، سرمایه گذاری مشترک با شرکت مخابراتی Global Marine برای ارائه ی راه حل شبکه های زیر دریایی، همکاری با تمام اپراتورهای برتر در اروپا، کسب جایزه ی Global Supplier Award از ودافون

۲۰۰۸- تعیین هوآوی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین شرکت های جهان توسط مجله BusinessWeek، کسب رتبه ۳ توسط نشریه Informa برای سهم بازار جهانی در تجهیزات شبکه تلفن همراه

۲۰۰۹- کسب رتبه ۲ در سهم بازار جهانی برای تجهیزات دسترسی رادیویی، ارائه ی موفق اولین شبکه تجاری LTE/EPC برای اپراتور TeliaSonera در شهر اوسلو نروژ، کسب جایزه ی ۲۰۰۹ Corporate Award از انجمن استاندارد IEEE

۲۰۱۰- تاسیس مرکز ارزیابی امنیت سایبری در بریتانیا، عقد توافقنامه رضایتمندانه سبز (Voluntary Green Agreement) با وزارت صنایع و فناوری چین

۲۰۱۱- ساخت ۲۰ مرکز داده محاسبات ابری، صادرات حدود ۲۰ میلیون گوشی هوشمند، خرید سهام شرکت Symantec با ۵۳۰ میلیون دلار، دریافت شش جایزه برتر LTE

۲۰۱۲- عرضه ی اولین سیستم حمل و نقل نوری ۴۰۰G DWDM و راه اندازی  کارت خطی ۴۸۰G که بیشترین ظرفیت صنعتی در زمینه IP را داشت، راه اندازی گوشی های تلفن هوشمند مانند Ascend P1،  Ascend D1 Quad و Honor که در کشورهای توسعه یافته فروش فزاینده ای داشتند.

شرکت هوآوی

۲۰۱۳- تنظیم مرکز کنترل ریسک مالی (FRCC) در لندن برای مدیریت خطرات مالی جهانی، پیشرو در استقرار LTE تجاری در سراسر جهان که در بیش از ۱۰۰ شهر بزرگ و نه مرکز مالی مستقر شدند.

۲۰۱۴- تاسیس مرکز تحقیق و توسعه فناوری ۵G در نه کشور، ساخت ۱۸۶ شبکه تجاری با استفاده از روترهای ۴۰۰G تا آخر سال ۲۰۱۴، ساخت بیش از ۴۸۰ مرکز داده تا پایان سال ۲۰۱۴ که ۱۶۰ مرکز، مرکز داده ابری بودند. صادرات بیش از ۷۵ میلیون گوشی هوشمند در سال ۲۰۱۴

۲۰۱۵- راه اندازی اولین راه حل IOT (اینترنت اشیاء) مبتنی بر SDN (شبکه نرم افزار محور) در جهان، راه اندازی Kunlun که کوچک ترین سرور ۳۲ سوکتی بود، کسب رتبه ۳ در بازار گوشی هوشمند جهانی و کسب رتبه اول در سهم بازار گوشی هوشمند چین

شرکت هوآوی

۲۰۱۶- تامین عملیات پایدار بیش از ۱۵۰۰ شبکه در بیش از ۱۷۰ کشور و منطقه، استقرار بیش از ۶۰ شبکه ۴.۵G در سراسر جهان، عقد بیش از ۱۷۰ قرارداد مرتبط با شبکه های تجاری ابری در سراسر جهان، همکاری با بیش از ۵۰۰ شریک و ارائه ی راه حل های محاسبات ابری به مشتریان در بیش از ۱۳۰ کشور و منطقه و ارائه ی بیش از دو میلیون ماشین مجازی و ۴۲۰ مرکز داده ابری، صادرات ۱۳۹ میلیون گوشی هوشمند در سال ۲۰۱۶ که ۲۹% نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش داشت و رشد چشمگیر برای پنجمین سال متوالی، افزایش ۹/۱۱ درصدی سهم بازارهای جهانی گوشی های هوشمند

۲۰۱۷- ایجاد اولین تیم بازاریابی تخصصی در خارج از چین از بازاریابان دیجیتالی برای افزایش آگاهی خود در اروپا، ایجاد شبکه اطلاع شهری NB-IoT با استفاده از مدل ساخت “یک شبکه، یک پلتفرم، چندین برنامه کاربردی” با بهره گیری از IoT (اینترنت اشیاء)، محاسبات ابری، داده های بزرگ و دیگر تکنولوژی های ارتباطات و اطلاعات (ICT).

در سال ۲۰۱۷، شرکت هوآوی در فهرست مجله فورچن رتبه ۸۳ را کسب کرد.

درآمد شرکت هواوی

درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۷، ۶۰۳۶۲۱ میلیون یوان چین گزارش شده است که سود خالص آن ۴۷۴۵۵ میلیون یوان چین بود. نقدینگی حاصل از فعالیت های عملیاتی نیز در همین سال ۹۶۳۳۶ میلیون یوان چین گزارش شده است.

بهنام پارسا

من بهنام پارسا هستم. علاقه بسیاری به مطالعه و تحقیق در زمینه تکنولوژی و فناوری اطلاعات دارم امیدوارم بتونم تجربیات خودم رو در این زمینه با شما دوستان به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا