داخلی

فاتحه خوانی به سبک اینترنتی

این روزها راههای کسب درآمد بسیار متنوع شده اند و در این میان کسب و کارهای اینترنتی نيز از اهميت زيادي برخوردار است. از خریدهای آنلاین گرفته تا برگزاری کنسرت های آنلاین، ایده هایی است که همه از مشغله های شهروندان بیرون آمده است.

در دنیای مدرن امروز که همه چیز شتابان در گذر است، انسان ها از هر فرصتی برای به تسخیر درآوردن زمان برای خود استفاده می کنند و همین نداشتن زمان، فرصتی برای کسب درآمد شده است.

یکی از ایده های جذاب خدمات اينترنتي و آنلاين اين روزها برگزاری مراسم «ختم» به صورت «آنلاین» است كه يكي از آنها عصر چهارشنبه در ترحيم يك چهره برجسته برگزار شد. مراسمي كه طبق اعلام قبلي و آگهي در روزنامه هاي كثيرالانتشار، از ساعت 16 عصر چهارشنبه گذشته به طور آنلاين در سايت اينترنتي اعلام شده برگزار شد و علاقه مندان به متوفي به صورت آنلاين در مراسم ختم شركت كردند.

بر اين اساس، كاربران فضاي مجازي به صورت آنلاين در مراسم ختم حضور يافته، فاتحه خوانده و حتي تاج گل فرستاندند و فقط از خوردن حلوا و خرما خبري نبود!

خبرنگار «قانون» كه ساعتي را در اين مراسم ختم به صورت آنلاين حضور يافت، مشاهدات خود را از حضور آنلاين علاقه مندان به متوفي اينگونه ثبت كرد:

كاربران درهمان زمانی که مراسم ختم عزیزشان درحال برگزاری است، وارد سایت می شوند. سپس بر روی صفحه برگزاری مراسم ختم کلیک کرده و با پرداخت هزینه کمی به سیل صاحبان عزا می پیوندند.

كاربران در بدو ورود با ارسال پیام تسلیت بر روی صفحه مانیتوری که در محل برگزاری مراسم نصب شده است، صاحبان عزا را از حضور خود مطلع كرده و در صورت تمایل برای ابراز همدردی بیشتر، مي توانند سبد گلی را تقدیم خانواده مرحوم کنند.

اينجا موقعي است كه چون امكان ارسال حقيقي گل وجود ندارد و به لحاظ خيريه اي هم بهتر است گل به صورت فيزيكي تهيه نشود، كاربران بر روی لینک خرید گل کلیک کرده و سفارش گل می دهند و بعد از آن عکس سبد گل تقدیمی، بر روی صفحه مانیتور نصب شده در محل برگزاری مراسم به رویت خانواده مرحوم می رسد. گل های تهیه شده از لحظه تهیه تا پایان مراسم در بخش گل ها و با نام و عکس علاقه مندان متوفي توسط بازماندگان و شرکت کنندگان دیده خواهد شد.

اين تنها بخشي از خدماتي بود كه در برگزاري مراسم ختم به صورت آنلاين به كاربران داده شد و عصر چهارشنبه نيز در مراسم ختم آنلاين يك چهره برجسته به كار آمد.

اما بخوانيد بقيه ماجرا و خدمات ختم آنلاين را: كاربران پس از آنكه اعلام حضور كرده ، پيام تسليت فرستاده و تاج گل اينترنتي ارايه كردند، از ديگر خدمات سايت در ختم آنلاين بهره مند مي شوند.

در اينجا اگر كاربران برای خانواده مرحوم از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و برای مثال بزرگ خاندان باشند، می توانستند با پرداخت مبلغ بیشتر جایگاه ویژه ای در فضای مجازی برای خود محیا کرده و حتی برای بازماندگان پیام خصوصی ارسال کنند!!

تا اینجا كاربران تنها به عنوان یک عضو معمولی در مراسم حضور دارند و شرکت ها، موسسات و اشخاص حقوقی به صورت پنل کاربری معمولی نمی توانند در مراسم حضور یابند و فقط به صورت ویژه می توانند در مراسم شرکت کنند. آنهم به اين شكل كه لوگو يا اسم شركت به صورت وي‍ژه در سايت درج شده و در نهایت هرچه جلوتر می روند برای اعلام حضور پررنگشان با پرداخت هزینه ای، بیشتر به چشم صاحبان عزا مي آيند…

اين گزارشي مختصر و البته اختصاصي از مراسم ختم آنلايني بود كه براي نخستين بار به طور رسمي برگزار شد و حدود چهار ساعت كاربران را درگير خود كرد. در اين مراسم ختم، شركت كنندگان هم به كارهاي خود رسيده اند و هم در غم عزيز از دست رفته شريك شدند تا تازه ترين نوع خدمات اينترنتي در مناسبت هاي قومي – عقيدتي رقم بخورد.

اين نوع خدمات اينترنتي در حالي ارايه و با استقبال شهروندان روبه رو مي شود كه در میان مشغله های این روزها تنها فرصت باقیمانده برای باهم بودن و دور هم جمع شدن مان می توانست جشن عروسی یا مراسم ختمی باشد که همین فرصت اندک هم کم کم به مجازها سپرده می شود تا از دنیای واقعی برای مان فقط خاطره بازی هایش به یادگار بماند.

مراسم هايي كه با آنلاين شدن، به طور رسمي خط پاياني را بر دنياي ارتباطات ميان فردي و گروهي مي تواند بكشد و زندگي ماشيني را بيش از پيش گسترش دهد.

بهنام پارسا

من بهنام پارسا هستم. علاقه بسیاری به مطالعه و تحقیق در زمینه تکنولوژی و فناوری اطلاعات دارم امیدوارم بتونم تجربیات خودم رو در این زمینه با شما دوستان به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا