دسته‌بندی نشده

استفاده از خطوط فیبر نوری برای تشخیص زلزله

زلزله یکی از بلایای طبیعی است که در اثر آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسل‌های پوسته زمین در مدتی کوتاه روی می‌دهد. متأسفانه بسیاری از قسمت‌های کشور ما مخصوصاً حاشیه‌های رشته‌کوه‌ زاگرس، در معرض خطر زلزله قرار دارد. همان‌طور که می‌دانید شب گذشته هم شاهد زلزله‌ای بزرگ در نواحی غربی کشور، به خصوص کرمانشاه بودیم که جان صدها تن از هم‌وطنانمان را گرفت. خبر زلزله کرمانشاه و تأثیر تکنولوژی در چنین شرایط بحرانی را می‌توانید از این لینک بخوانید.

اما زلزله یکی از بالایای طبیعی است که نمی‌توان جلوی وقوع آن را گرفت. برای در امان ماندن از زلزله تنها راه‌های ممکن مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و پیش‌بینی زمان زمین لرزه است تا مردم و ارگان‌های مختلف برای این رخ داد طبیعی آمادگی کافی را داشته باشند.

استفاده از خطوط فیبر نوری برای تشخیص زلزله

پیش‌بینی زلزله مستلزم در اختیار داشتن سابقه لرزش‌های رخ داده در هر منطقه‌ای است تا با تحلیل این داده‌ها بتوان زمان تقریبی زلزله را مشخص کرد. در حال حاضر استفاده از دستگاه‌های لرزه نگار در بسیاری از مناطق جهان مرسوم است اما این دستگاه‌ها بسیار هزینه‌بر هستند و در ضمن برد کوتاهی هم دارند. اما روشی جدید و کم‌هزینه‌ای هم برای تشخیص زلزله وجود دارد، استفاده از خطوط فیبر نوری حامل اینترنت به عنوان شبکه هشدار زلزله!

به گزارش انگجت، به تازگی محققان دانشگاه استنفورد تکنولوژی را توسعه داده‌اند که از طریق خطوط فیبر نوری، میزان و جهت لرزش‌ها را تشخیص داده و درجه‌ی جدی بودن تهدید را هم مشخص می‌کند.

اگرچه این تکنولوژی آن‌چنان هم جدید نیست اما تا پیش از این نیاز بود که سنسورهای موجود علاوه بر تماس با زمین به وسیله‌ی سیمان در زمین محکم شوند. اما در روش جدید به هیچ عنوان نیازی به انجام چنین کارهایی نیست به همین دلیل تکنولوژی جدید بسیار کم هزینه‌تر و راحت‌تر از سایر روش‌ها است.

استفاده از خطوط فیبر نوری برای تشخیص زلزله

اما استفاده از این روش چالش‌هایی هم دارد. استفاده از این تکنولوژی تنها به بخش‌هایی محدود می‌شود که خطوط اینترنت فیبر نوری موجود باشند بنابراین مناطق روستایی که از خطوط فیبر نوری بهره نمی‌برند یا تعداد این خطوط در آن‌ها بسیار کم است، عملاً ممکن نیست. اما روستاها نباید به هیچ عنوان فراموش شوند زیرا بافت مناطق روستایی بسیار ضعیف‌تر از شهرهاست.

فواید استفاده از خطوط فیبر نوری برای تشخیص زلزله

این طور به نظر می‌رسد که تشخیص زلزله از طریق تکنولوژی خطوط فیبر نوری دو برابر دقیق‌تر از زلزله‌نگارها عمل می‌کند و هزینه‌ی بسیار کمتری هم دارد. در ضمن این خطوط فیبر نوری به منظور ارائه اینترنت راه‌اندازی شده‌اند بنابراین هزینه‌ی اضافی چندانی برای راه‌اندازی این تکنولوژی نیاز نیست، در واقع یک تیر و دو نشان!

بنابراین اگر تا کنون با خود فکر می‌کردید که خطوط فیبر نوری تنها برای ارائه اینترنت و انتقال دیتا مورد استفاده قرار می‌گیرند، سخت در اشتباه بوده‌اید.

 

بهنام پارسا

من بهنام پارسا هستم. علاقه بسیاری به مطالعه و تحقیق در زمینه تکنولوژی و فناوری اطلاعات دارم امیدوارم بتونم تجربیات خودم رو در این زمینه با شما دوستان به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا