دسته‌بندی نشده

رونمایی ژاپن از قطار سریع السیر خود

ژاپن انجام سفرهای آزمایشی سریع‌ترین قطار سریع‌السیر ریلی جهان را با نام ALFA-X آغاز کرده است که می‌تواند به سرعت 400 کیلومتر در ساعت برسد.

سریع ترین قطار جهان که ALFA-X نام دارد در ژاپن تولید شده و به زودی قرار است مورد تست و آزمایش قرار بگیرد. این قطار سریع‌السیر می‌تواند 249 مایل بر ساعت یا همان 400 کیلومتر در ساعت را طی کند. بر اساس گزارش بلومبرگ  قرار است که با همکاری شرکت JR East تا سال 2030 این قطار وارد خطوط راه‌آهن ژاپن شود.

اگر چه این قطار هنگام استفاده در خطوط راه‌آهن احتمالا سرعت کمتری پیدا خواهد کرد و حتی شرکت JR East اعلام کرده که برنامه دارد این قطار را با سرعت 360 کیلومتر بر ساعت وارد مرحله عملیاتی کند اما با همین سرعت هم، این قطار تبدیل به سریع‌ترین قطار جهان خواهد شد. پیش از این، این عنوان متعلق به قطار چینی Fuxing Hao بود که 10 کیلومتر بر ساعت سرعت کمتری داشت.

سریعترین قطار جهان دماغه‌ای به طول 20 متر دارد

مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین مشخصه این قطار، دماغه دراز آن است که طولی 22 متری دارد. این دماغه به گونه‌ای طراحی شده که قابلت مقاومت و همراهی با فشار باد در هنگام ورود به تونل را داشته باشد. طراحی این قطار به شدت آینده‌نگرانه است و 10 واگن به قطار متصل هستند. رنگ تمامی واگن‌ها نقره‌ای متالیک یا خطوط سبز است.

 

این قطار، بخشی مهم از خط سریع‌السیر ژاپن موسوم به شینکانسن است. شینکانسن نام قطارها و شبکه قطارهای سریع ژاپن است که از سال ۱۹۶۴ راه‌اندازی شده است. این کشور در چند سال اخیر تلاش کرده که کل کشور را با این خطوط به یکدیگر متصل کند.

قرار است که روز جمعه این قطار، سفر آزمایشی خود را بین دو شهر آئوموری و سندای انجام دهد و انجام این آزمایش در سه سال آینده ادامه خواهد داشت. سال گذشته، ژاپن یک مدل دیگر را با نام N700S معرفی کرد که قرار است تا سال 2020 وارد خطوط ریلی این کشور شود اما بالاترین سرعت این قطار 300 کیلومتر بر ساعت ثبت شده است و با ورود ALFA-X این قطار کاملا قدیمی و کند به نظر خواهد رسید.

این آزمایش‌ها و ورود قطارهای جدید با المپیک تابستانی 2020 توکیو همزمان شده است و جالب است بدانید آخرین باری که قطارهای سریع‌السیر در ژاپن رونمایی شدند مصادف با المپیک 1964 توکیو بود. از آن زمان تا به حال این قطارها تبدیل به سمبل ژاپن شده‌اند. سمبلی که نشان‌گر تمرکز ژاپن بر روی کارایی و امنیت است.

البته این قطار ژاپنی، سریع ترین قطار سریع‌السیر ریلی جهان است و هنوز هم عنوان سریع‌ترین قطار جهان در اختیار قطارهای مغناطیسی موسوم به Maglev است. شانگهای در حال حاضر سریع‌ترین قطار مغناطیسی تجاری جهان را در اختیار خود دارد. این قطار سرعت 430 کیلومتر بر ساعت را دارد و می‌تواند فاصله 30 کیلومتری را تنها در هفت دقیقه و 20 ثانیه  طی کند.

بهنام پارسا

من بهنام پارسا هستم. علاقه بسیاری به مطالعه و تحقیق در زمینه تکنولوژی و فناوری اطلاعات دارم امیدوارم بتونم تجربیات خودم رو در این زمینه با شما دوستان به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا