دسته‌بندی نشده

فناوری ایکس ری برای بازرسی از کامیون و تریلر و اتوبوس

 

دستگاهی بسیار پیشرفته با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا و بسیار منحصربفرد از سیستم ایکس ری کامیونی ارائه شده توسط این شرکت  یک مجموعه بسیار پیشرفته جهت تصویربرداری از کامیون و تریلـــر می باشد  . این سیستم که تلفیقی از تصویربرداری اشعه ایکس  و تشخیص منابع انتشار اشعه گاما و نوترون جهت تشخیص مواد رادیو اکتیو می باشد همراه با یک نرم افزار شناسائی پلاک خودرو – تعداد کانتینرهای عبوری و  موارد  دیگر یک سیستم کامل  را فراهم می آورند.

این مجموعه یک سیستم بسیار مدرن و بروز با کارآئی بسیار بالا جهت  بازبینی محموله های کامیون و تریلر و همچنین اتوبوس و انواع خودرو ها با سرعت بسیار بالا می باشد.

 ایکس ری

فناوری ایکس ری برای بازرسی از کامیون و تریلر و اتوبوس

از مزایای بسیار بالای  این سیستم می توان به موارد زیر اشاره نمود.

قابلیت آشکارسازی منابع اشعه گاما و اشعه های نوترونی

با قابلیت شناسائی پلاک خودرو و تطبیق آن با محتویات بار خودرو جهت شناسائی دقیق محموله ها .

با قابلیت تصویربرداری از تمامی وسایل نقلیه تا ارتفاع بسیار پائین و تشخیص کامل مواد داخل خودرو

این تصویربرداری بدون آنکه لزومی به تخلیه وسیله نقلیه از مسافرین باشد بصورت کامل و بی وقفه انجام می پذیرد . میزان تابش کمتر از 0.15  µSV    یا  15 µrem   مطابق استاندارد های ANSI N43.17     و     IEC 62523 میباشد

این میزان تابش مطابق استانداردهای فوق کاملا” برای انسان بی خطر می باشد.

میزان کاهش تابش اشعه نیاز شما را از هرگونه ایجاد دیواره های شیلد و محافظ در برابر اشعه بی نیاز می نماید.

با تکنولوژی فوق می توانید بیش از 150 خودرو را در هر ساعت اسکن و تصویربرداری نمائید. یعنی هر کامیون  فقط در 24 ثانیه .

بدین صورت تصویربرداری با کیفیت بسیار بالا بدون هیچ وقفه ای از یک خودرو تا خودرو بعدی انجام می شود.

همچنین نرم افزار بسیار قدرتمند تحلیلگر تصاویر به کاربر جهت تشخیص هر گونه  سلاح – خطرات احتمالی در بار و تهدیدات ممکن هشدار می دهد.

از قابلیت های این سیستم میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

Ø     سرعت تصویربرداری     بین   6 تا 16 کیلومتر بر ساعت

Ø     قابلیت تصویربرداری تا 150  کانتینر در ساعت که قابلیت افزایش به بیش از 300 کانتینر در ساعت می باشد.

Ø     درجه حرارت کارکرد دستگاه    از   30 –   تا  50 + درجه سانتیگراد

Ø      ابعاد تصویربرداری  :    4/4  در  7/2  متر

تجهیزات تصویربرداری از کامیون و تریلر

بدلیل  آنکه در این سیستم با طراحی بسیار پیچیده خود میزان انتشار پرتو ایکس ری با شدت بسیار پائین  انجام میشود – لذا استفاده از محوطه حفاظت شده جهت استفاده از دستگاه ضروری نمی باشد و تنها  ابعاد 9 متر در 7 متر  در سیستم کانتینری و ابعاد بسیار محدودتر در سیستم خودروئی با احتساب کلیه مواد جانبی کافی می باشد.

عملکرد سیستم چگونه است :

در این سیستم  کامیون ها و خودروها بدون هر گونه توقفی در امتداد یکدیگر از دروازه ایکس ری عبور می کنند . سنسورها  بصورت اتوماتیک میزان ارتفاع کامیون را شناسائی کرده و تصویربرداری با قدرت پائین آغاز میشود.

سنسورها پس از ملاحظه فاصله بین کابین و کانتینر  سطح انرژی ایکس ری را افزایش داده و تصویربرداری با انرژی بالا صورت میپذیرد. در غیر اینصورت تصویربرداری با همان سطح انرژی ادامه پیدا میکند.

در این نوع میتوان از خودروهای دارای سرنشین نیز بدون آنکه مشکلی برای سرنشینان خودرو ایجاد گردد تصویربرداری نمود.

بطور متوسط میتوان 150 کانتینر 40 فوتی را در ساعت تصویربرداری کرده و در صورتیکه ترافیک بالاتری مدنظر باشد میتوان تا با اضافه کردن تجهیزات اضافه تا 300 کانتینر را اسکن نمود.

همزمان با تصویربرداری از هر کامیون  ، تصاویر و اطلاعات هر کانتینر همراه با تصویر ویدئویی در اختیار اپراتور قرار میگیرد و جهت ملاحظات بعدی در آرشیو سیستم ذخیره میگردد.

تمامی این موارد تنها با یک اپراتور آموزش دیده که در اتاقکی نزدیک سیستم قرار دارد قابل انجام می باشد.

 تجهیزات تصویربرداری از کامیون و تریلر

امکان تحلیل تصاویر ضبط شده ایکس ری برای شما همواره وجود دارد. و اپراتور میتواند از ابزارهای بسیار قدرتمند موجود جهت تحلیل تصاویر بهره برداری نماید.

مزیتهای تحلیلگر تصاویر

نرم افزار تحلیلگر به شما در شناسائی دقیق محتویات بار کمک میکند . بطور مثال در تصویر زیر چند بشکه در داخل کامیون قرار دارد هرچند در تصویر سیاه و سفید چیز خاصی دیده نمیشود ، ولی در تصویر رنگی تفاوت مواد دو بشکه کاملا” محسوس است .

 گیت ترددگیت تردد

جداسازی مواد با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری Dual – Energy

با این تکنولوژی تصویربرداری اپراتور قابلیت شناسائی مواد را بصورت کلی دارا می باشد. در این موارد سیستم با اندازه گیری میزان انرژی جذب شده توسط مواد با بهره گیری از دو انرژی ایکس ری عدد اتمی هر ماده را شناسائی نموده و بر حسب رنگ این مواد را طبقه بندی می نماید.

با این تکنولوژی براحتی امکان تشخیص مواد مخدر –  پول – مواد منفجــــــره و مهمات که در تصویربرداری با  Single-Energy  قابل شناسائی هستند مهیا میشود

در دو تصویر زیر شما براحتی میتوانید اختلاف و کیفیت تصاویر را شناسائی نمائید.

در تصویر اول   با  روش  Single-Energy  تصویربرداری انجام شده است .

 در صورتیکه در تصویر دوم  با تکنولوژی  Dual – Energy  تصویربرداری شده است.

 تجهیزات تصویربرداری از کامیون و تریلر

گیت تردد

گیت تردد

فاکتورهای ایمنی

یکی از مزیتهای منحصربفرد تکنولوژی تصویربرداری در این دستگاهها  تصویربرداری با انرژی بسیار پائین اشعه ایکس می باشد.  بصورتیکه هیچ نیازی برای ایجاد دیوارهای محافظ سربی و شیلدهای خاص نمی باشد.

طراحی سیستم بطور منحصربفردی  امکان ایجاد تصادف را کاهش داده و تنها هنگامیکه کامیون  در حال عبور از گیت می باشد تصویربرداری انجام میشود. و هنگام تشخیص هر گونه عابر پیاده بلافاصله سیستم بطور اتوماتیک متوقف شده و آلارم هشدار دهنده به صدا در می آید.

استانداردهای ایمنی

سیستم فوق تمامی الزامات ایمنی مربوط به تابش اشعه ایکس ری را لحاظ نموده و با بهره گیری از تکنولوژی بسیار پیشرفته تصویربرداری با قدرت پائین یکی از منحصربفردترین سیستم های اسکنر در جهان می باشد.

این الزامات شامل تمامی قوانین مربوط به آژانس  بین المللی برق   IEC  –  آژانس بین المللی اروپا  EU   و  انستیتو استانداردهای ملی آمریکا  ANSI می باشد.

بهنام پارسا

من بهنام پارسا هستم. علاقه بسیاری به مطالعه و تحقیق در زمینه تکنولوژی و فناوری اطلاعات دارم امیدوارم بتونم تجربیات خودم رو در این زمینه با شما دوستان به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا