چند رسانه ایکسب و کار الکترونیک

پای یک VOD در میان است؟ بسته شدن سرور سایت های دانلود فیلم

توقف سرورهای سایت های دانلودِ فیلم

اگر این روز‌ها به سایت‌های دانلود فیلم مانند دیبامووی‌، فیلم تومووی ، فردادانلود ،سلام‌دانلود و مشابه این‌ها سرزده باشید، متوجه می‌شوید که نه تنها لیست فیلم‌هایشان آپدیت نمی‌شود، بلکه لینک های دانلود نیز به درستی کار نمی‌کنند. درواقع سرور دانلود این سایت‌ها که فیلم‌های سینمایی و سریال‌های خارجی را برای دانلود نامحدود در اختیار کاربران قرار می دادند، قطع شده است. که این موضوع واکنش مدیران برخی از این سایت ها را برانگیخت. به عنوان نمونه یکی از مدیران سایت دیبامووی ساعاتی پس از غیر فعال شدن سرورهای این سایت اعلام کرد که این کار، در پی شکایت سایت‌های VOD از جمله نماوا صورت گرفته است؛ پستی که در واقع چند ساعت بعد از کانال تلگرام رسمی دیبامووی حذف شد. اما سایت نماوا با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که آن‌ها نقشی در این تصمیم نداشتند و توقف سرور سایت‌های دانلود تصمیمی است که توسط دادستانی کل کشور صورت گرفته است. در تصویر زیر نامه رسمی که توسط دادستانی منتشر شده است، را مشاهده می کنید.

ابلاغیه رسمی برای بستن سرورهای سایت دانلود فیلم

شنیده ها حاکی از این است که نامه دادستانی کشور برای مسدودکردن سرور تمامی سایت‌های غیرقانونی و فیلترشده بود که پشتیبانی آن ها از سرورهای داخلی صورت می‌گرفت. درواقع دادستانی کشور به شرکت های ارائه‌دهنده میزبانی وب، یک وب سرویس ارائه داده است تا در صورت تمایل، هاستی به سایتی داده شود و از این وب سرویس استعلام صورت بگیرد و  در صورت تایید به سایت ذکر شده، هاست داده شود. همچنین تاکید شده که سایت‌هایی که از قبل فیلتر هستند و هاست می گیرند، نیز باید متوقف شوند.

بسیاری از کاربران معتقد هستند که منشاء نامه‌ی دادستانی شکایتی از طرف یک نهاد بوده است اما با توجه به این‌که در این نامه اشاره‌ای به سایت‌های دارای محتوای فیلم نشده، ممکن است این شکایت از طرف یک ناشرکتاب ، ناشرموسیقی، پلیس فتا (به دلیل وجود سایت‌های دوستیابی) و یا استودیو دوبلاژ فیلم وسریال باشد.

 جزئیات متن اصلی بیانیه نماوا به شرح زیر است:

“خاموش‌شدن سرورهای تعدادی از سایت‌ها در روز گذشته طبق دستور کتبی مقامات قضایی کشور روی‌داده است.چه ان که حسب تکلیف قضایی تصریح شده برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی در سراسر کشور و ارائه سرویس به دامنه‌هایی که فیلتر هستند، غیرقانونی است و جرم محسوب می شود.

در ادعای مطرح شده توسط مدیر سایت دیبامووی گفته شده است که این مشکل برای سایت های فیلم اتفاق افتاده است، در حالی که این دستور برای توقف ارائه خدمات به کلیه دامنه‌های فیلتر شده است و هیچ ارتباطی به محتوای دامنه ندارد و شنیده ها حاکی از آن است که روز گذشته سایت‌های مختلف فیلم،دانلود،موسیقی و …با خاموشی سرورهایشان روبه‌رو بوده‌اند. بنابراین این ادعا درباره‌ی این که شکایت برای توقف فعالیت سایت‌های فیلم صورت گرفته است، صحت ندارد.

هرچند نماوا از محل میزبانی سایت دیبا‌مووی اطلاعی ندارد، اما قطعا خاموشی سرورهای ایشان توسط شرکتی صورت گرفته است که میزبانی این خدمات را برعهده داشته است و بی‌تردید نماوا نقشی در این باره نداشته است. متاسفانه این اولین باری نیست که جوسازی و مطرح‌ساختن ادعای غیرحقیقی توسط دیبامووی اتفاق می‌افتد. با وجود ادعای مطرح‌شده و جوسازی صورت گرفته توسط این سایت، حقیقت ماجرا این بوده است که این سایت، مدت های طولانی کلیه دوبله‌های انجام شده توسط نماوا را به نام خود منتشر می‌ساخت و جالب آنجاست که با وجود چندین بار تذکر و درخواست ، این روند همچنان ادامه داشت، تا اینکه نماوا برای دفاع از حقوق خودموضوع شکایت را مطرح ساخت و دیبامووی در پاسخ به این شکایت به جای حل مشکل شروع به فحاشی ،جوسازی، اتهام و… در فضای مجازی علیه نماوا کرد که خود یک جرم محسوب می‌شود.با این همه، نماوا دوباره پیگیری را از طریق مذاکره با این دوستان پیش برد و طی مذاکره‌ی انجام شده در آن زمان، قرار شد کلیه‌ی دوبله های نماوا از سایت دیبا‌مووی حذف گردد و نماوا نیز شکایت خود را باز پس بگیرد.

پس از توافق یاد شده، آنچه از سوی نماوا روی داده است، چیزی به جز چشم‌پوشی از جرایم  واقع‌شده و عمل به توافق نبوده است و قطعا نماوا هیچ گونه نقشی در فرایند دستور قضایی صادر شده از سوی دادستان برای عدم ارائه خدمات به دامنه های فیلتر‌شده (فارغ از نوع فعالیت امنه) نداشته و ندارد و ضمن رد قاطع این ادعا، قطعا این حق را برای خود محفوظ می دارد که پی‌گیری های قانونی مورد نیاز علیه جو‌سازی، حمله سایبری و اتهام‌های کذب و دروغین مطرح‌شده از سوی مدیر این سایت را به صورت جدی انجام دهد.”

گسترش این موضوع درشبکه های اجتماعی

در همین راستا، کاربران همچنان در کمپین هایی؛ صفحه اینستاگرام نماوا را زیر پست های اینستاگرامی صفحاتی چون نتفلیکس،دیزنی و دیگر صفحات استودیوهای هالیوودی منشن می کنند و نماوا هم به همین دلیل صفحه‌ی اینستاگرامی خود را به حالت پرایوت تغییر داده است.

پست اینستاگرامی نتفلیکس

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، این انتقادها در نهایت باعث واکنش یکی از سرویس‌های بین المللی یعنی نتفلیکس که یکی ازقدرتمندترین VOD‌ها است ، شد.  صفحه ی اینستاگرامی نتفلیکس پستی منتشر کرد مبنی بر اینکه “ظاهرا، نماوا از من دزدی می کند..”. تصویر این پست عکسی از فیلم مرد مورچه‌ای است که کاراکترش به عنوان یک دزد معرفی می‌شود. این شبکه برای شوخی با قانون کپی رایت، نام انگلیسی “مرد مورچه ای ” را به “مرد عمه ای”تغییر داده است. در واقع این اتفاق باعث نقض قانون کپی رایت در ایران وعدم پیوستن به این قوانین توسط نتفلیکس شد.

نظر وزیر ارتباطات و فناوری درباره ی توقف سایت های دانلودی

وزیر ارتباطات و فناوری ،آقای آذری جهرمی  به این موضوع واکنش نشان داده و در صفحه‌ی توییتر خود متن زیررا منتشر کرد:

توییت وزیر ارتباطات در پاسخ به بسته شدن سایت های دانلود فیلم

در ادامه فرمایشات وزیرارتباطات ،مسئولیت وزارت‌خانه ایشان درراستای ارتباطات اینترنت است و این نهاد، درتوقف هیچ سایت و سامانه‌ای نقشی نداشته است. همچنین فرمودند: “وزیرارتباطات در فیلترینگ اختیاری ندارد که از آن استفاده کند. باور کنید اگر اختیار داشتم از این اختیار مدت‌ها پیش استفاده می‌کردم.”

در همین راستا ایشان از این حادثه انتقاد کرده و آن را جزو عواملی برای گسترش استفاده از فیلترشکن‌ها و سرویس‌های پروکسی غیرقانونی می‌داند. واعتقاد وزیرارتباطات  به موضوع حق نشر به این گونه است که “بسیاری از کشورها با مشکل عدم رعایت کپی‌رایت مواجه هستند و شیوه‌های بهتری برای مدیریت این مشکل دارند”.

خبرهای تکمیلی در همین پست در سایت زاوش قرار خواهد گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا