اخبار فناوری اطلاعات

کاربرد و اهداف گرایش فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات ( Information Technology ) چیست؟ 

Information Technology یک واژه نسبتاً جدید است و شاید جایگزین مناسب و خوبی نباشد که به زبان انگلیسی اضافه شده است. مترادف آن در فرانسه Informatique و در روسی Informatika می باشد.

برای بسیاری از مردم، فناوری اطلاعات مترادف با یک فناوری جدید است که از وسایل دارای ریز پردازنده استفاده می کند. مانند: ریز کامپیوترها، تجهیزات اتوماتیک، واژه پردازها و غیره . اما استفاده از دست ساخته های بشر برای گردآوری، تولید، ارتباطات، ثبت و ضبط، باز آرایی و استخراج اطلاعات به زمانی فراتر از زمان حاضر باز می گردد. برای حرفه ای ها، به معنای معرفی یک دوره جدید است. فناوری اطلاعات، اندیشه ای است برای آنکه اصول، رویه و واژگان کار با اطلاعات می تواند در یک الگوی سیستماتیک متحد رفتار کنند. بدبینانه ممکن است بگویند که واژه فناوری اطلاعات فقط تلاش می کند که برخی از پیشرفتهای هدفمند تجاری الکترونیک و حرکات هدفمند سیاسی برای کنترل دستیابی به اطلاعات را ارزشمند سازد.

کاربرد فناوری اطلاعات

از جمله کاربردهای فناوری اطلاعات می‌توان استفاده بهینه از اطلاعات برای كاربردهای مختلف دانست، یعنی متخصص این رشته باید بتواند اطلاعات را جمع‌آوری، دسته بندی و پردازش كرده و به موقع از آن استفاده نماید. از همین رو كارشناس این رشته باید مبانی رایانه را بداند. به عبارت دیگر هستـه اصلی این رشته همان هسته اصلی مهندسی رایانه است، ولی چون یكی از توانمندی‌ های اصلی كارشناسی این رشته بهره‌وری به موقع و صحیح از اطلاعات است، دانشجو باید دارای اطلاعات جنبی در زمینه‌های مختلف باشد. برای مثال، فردی كه می‌خواهد از این فناوری در تجارت الكترونیكی استفاده كند باید مدیریت بداند یا فردی كه می‌خواهد از آن در آموزش از راه دور بهره ببرد، باید با روش‌های آموزش آشنا باشد.

کاربرد فناوری

مهم ترین اهداف رشته آی تی

 

  1. مطالعه، طراحی، ساخت و راه اندازی و نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری

 

  1. جمع آوری، سازماندهی، طبقه بندی و انتقال اطلاعات

 

  1. هسته اصلی رشته آی تی، مهندسی کامپیوتر به ویژه گرایش نرم افزار می باشد.

چند مورد از گرایش های رشته آی تی به شرح زیر میباشد:

 

تجارت الکترونیک

در برگیرنده هر گونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت می گیرد.

امنیت اطلاعات

ایجاد امنیت در شبکه و جلوگیری از حملات برنامه های مخرب و ویروسها به شبکه و…

امنیت اطلاعات

شبکه های کامپیوتری

زیر شاخه رشته مهندسی کامپیوتر و مخابرات می باشد و از لحاظ کاربردی پیشینه طولانی تری نسبت به دیگر گرایش های این رشته دارد.

طراحی – پیکر بندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی شبکه از جمله زمینه های فعالیت این رشته می باشد.

مهندسی فناوری اطلاعات

دانش چگونگی جمع آوری اطلاعات – استفاده و انتقال آن – مطالعه و طراحی و ساخت و نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری را در اختیار دانشجویان این رشته قرار می دهد.

مدیریت سیستم

کاربرد تکنولوژی اطلاعات در پشتیبانی از فعالیت های تجاری از مفاهیم این رشته می باشد.

 

تفاوت رشته نرم افزاری با فناوری اطلاعات

به‌طورکلی ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم ‌افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است، به این مفهوم که پزشک صرفاً به تجویز دارو و داروساز به ساخت دارو می‌پردازد.

کوپایی، استاد دانشگاه علمی-کاربردی در مورد تفاوت‌های میان نرم‌افزار و فناوری اطلاعات می‌گوید: مهندسی نرم‌ افزار به‌صورت ریشه‌ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل‌توجه موضوعات را مورد توجه قرار می‌دهد، درحالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه‌های تکنولوژیک و کاربردی نرم‌ افزار را بررسی می‌کند.

وی می‌افزاید: مهندس نرم‌افزار به ارائه راه‌ حل برای حل مسائل پیچیده سازمانی می‌پردازد، درحالی که مهندس IT پیاده ‌سازی راه حل‌ها با استفاده از تکنیک را بر عهده می‌گیرد.

 

ضعف های آموزشی رشته فناوری اطلاعات

  • نبودن استادان حرفه ای و متخصص و با تجربه
  • فقدان منابع آموزشی مناسب
  • عدم انطباق محتوای درسی با نیازهای دانشجو

 

سخن پایانی

تصور بازار کار کشور ما از یک مهندس فناوری اطلاعات، فردی است که برنامه‌ نویسی یا برپایی شبکه انجام می‌دهد و در حقیقت حوزه‌های کاربردی رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات در ایران شامل موارد زیر است: برنامه نویسی تحت سیستم عامل، برنامه ‌نویسی تحت وب، برنامه‌ نویسی ابزارهای قابل حمل همانند موبایل ها و پخش ‌کننده‌های موسیقی، برنامه‌ نویسی سخت ‌افزاری برای ابزار آلات شبکه، ربات‌ها، تجهیزات اتوماسیون و …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا