لپ تاپ

راهکارهای افزایش طول عمر باطری لپ تاپ

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

کالیبره کردن باتری لپ تاپ یکی از دغدغه های همه افرادی است که لپ تاپ دارند، چرا که عمر باتری لپ تاپ ها در طول زمان کاهش می یابد. نحوه استفاده از آنها، مدت زمان و تعداد دفعاتی که آنها را شارژ می کنید همه روی عمر آنها تاثیر می گذارند. حتی شایع است که عمر باتری ها هر ماه کوتاهتر می شود. حتما برای شما هم بارها پیش آمده است که ویندوز به دلیل چرخه های شارژ نامناسب، مدت زمان شارژ باقی مانده باتری لپ تاپ را اشتباه نشان داده است. به همین دلیل توصیه می شود برای حفظ ظرفیت و عمر باتری، شارژ را بین درصد باتری باقی مانده حفظ کنید. ما قصد داریم در این محتوا که متعلق به زاوش است راهنمایی‌های لازم را در این بابت ذکر کنیم.

نکته

اگر شما از لپ تاپ خود برای مدت زمان خاصی استفاده نکنید به یکی از سه حالت sleep، screen off و hibernates می رود پس قبل از انجام مرحله بالا تنظیمات sleep، screen off و hibernates را روی never بگذارید تا لپ تاپ تا زمانی که ۵٪ شارژ دارد روشن بماند.

شارژ باطری لپ تاپ

کالیبره کردن لپ تاپ‌های ویندوز ۸ و ۱۰

  • تنظیمات مدیریت پاور لپ تاپ را در کنترل پنل باز کنید. برای این کار، به این مسیر بروید Settings > Power & sleep > Additional power settings > Change plan settings > Change advanced power settings.

همچنین می توانید آیکن باتری در نوار وظیفه را باز کنید و سپس روی Battery Settings         کلیک کنید.

 

  • باکس Power Options باز خواهد شد تا در آن تنظیمات باتری را  پیکربندی کنید.

 

  • حالا در باکس Power Options به بخش Battery بروید و سپس زیر آن:

–  روی Critical Battery Action کلیک کنید و آن را به Hibernate تنظیم کنید.

  – بعد، روی Critical Battery Level کلیک کنید و آن را به ۵٪ یا حتی پایین تر تنظیم کنید.

 

  • باتری لپ تاپ خود را به ۱۰۰٪ شارژ کنید و بعد از آن تا دو ساعت نیز آن را به برق نگه دارید. تنها دلیلی که شما باید این کار را انجام دهید این است که مطمئن شوید که باتری در دمای معمولی است زیرا در طول شارژ کمی گرم می شود.

 

  • شارژر را از لپ تاپ جدا کنید و آن را تا زمانی که به طور اتوماتیک hibernates شود، تخلیه کنید. این دقیقا زمانی اتفاق می افتد که ۵٪ باتری باقی مانده باشد همانطور که ما آن را در بالا تنظیم کرده ایم.

باطری لپ تاپ

  • تا حد ممکن به سراغ لپ تاپ خود نروید. وقتی باتری باقی نماند، کامپیوتر به طور اتوماتیک خاموش می شود.حالا دوباره لپ تاپ را تا ۱۰۰٪ شارژ کنید.

 

  • بعد از انجام تمام مراحل فوق، تنظیمات power را به حالت پیش فرض برگردانید.

 

چند راه کار که باید رعایت شود تا باعث افزایش طول عمر باتری شود

 

-اجازه ندهید باتری لپ‌تاپ‌تان، کاملا خالی شود!

از باتری لپ‌تاپ خود کار بکشید. اجازه ندهید هنگامی‌که باتری لپ‌تاپ خود را شارژ می‌کنید، لپ‌تاپ شما برای یک مدت طولانی استفاده نشود. از لپ‌تاپ خود باید حداقل هر دو یا سه هفته یک‌بار، استفاده نمایید تا باتری تنبل نگردد.

هم‌چنین اجازه ندهید تا باتری کاملا خالی شود؛ البته اکثر لپ‌تاپ‌های امروزی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا پیش از کامل خالی شدن باتری، خاموش شوند. خوش‌بختانه در سیستم‌عامل ویندوز 7، 8 و 10، تنظیماتی برای افزایش طول عمر باتری گنجانده شده است؛ برای ورود به آن، کافی است دکمه‌های ویندوز و S را هم‌زمان فشرده و سپس در نوار جستجو، عبارت power را تایپ نمایید. حال برروی Power Options کلیک کرده و در بخش Prefered Plans، یکی از حالت‌ها را به‌ میل خود انتخاب نمایید.

-امکانات غیرضروری را غیرفعال نمایید

امروزه در تمامی لپ‌تاپ‌ها، بلوتوث و وای‌فای وجود دارد؛ حتی برخی نیز از اینفرارد پشتیبانی می‌کنند. فعال بودن این امکانات به دلیل استفاده از شارژ باتری، ماندگاری آن را کاهش می‌دهد. به‌عنوان یک پیشنهاد، هنگامی‌که از بلوتوث و وای‌فای لپ‌تاپ خود استفاده نمی‌کنید، برای کم‌نشدن شارژ باتری، آن‌ها را غیرفعال نمایید.

نحوه غیرفعال کردن بلوتوث خیلی ساده است؛ کافی است در صفحه کلید، دکمه عملکرد یا Fn را نگه‌داشته و سپس کلیدی را که با نماد بلوتوث مشخص شده است، فشار دهید.

برای غیرفعال کردن وای‌فای، ابتدا برروی نماد شبکه در نوار وظیفه سیستم‌عامل ویندوز خود کلیک راست کرده و سپس مسیر زیر را دنبال نمایید:

Open Network and Sharing Center⇒Change Adaptor Settings

اکنون برروی آیکون مربوط به وای‌فای آداپتور خود کلیک راست نموده و گزینه Disable را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا