تلفن هوشمند

چرا FaceID آیفون با عینک آفتاب کار نمی‌کند؟

راه رفع این مشکل چیست؟

از آنجا که امروزه اکثر اطلاعات مهم کاربران بر روی تلفن همراهشان نگهداری می شود، بحث امنیت و نحوه محافظت از این داده ها نیز روز به روز پیچیده تر و حساس تر می شود . برای مثال تا همین چند سال پیش تعداد بسیار اندکی از تلفن ها از وجود سنسورهای تشخیص اثر انگشت برای باز کردن قفل خود، بهره می بردند . این در حالی است که، امروزه نه تنها این قابلیت در اکثر گوشی های هوشمند نسل جدید وجود دارد، بلکه برخی تولید کننده ها، پای خود را فراتر گذاشته اند و در کنار این قابلیت، امکان استفاده از قابلیت تشخیص چهره، برای باز کردن قفل تلفن همراه، را نیز به دستگاه های خود افزوده اند . یکی از پیشگامان این مسیر کمپانی معروف اپل است که در آیفون های نسل جدید خود، قابلیتی به نام FaceID، قرار داده .

گرچه این ویژگی ها در اکثر موارد بسیار مفید واقع می شود . با این حال گاهاً اختلالاتی نیز در کارکرد آن ها به وجود می آید . یکی از مشکلات رایج هنگام به کار بردن FaceID، عدم کارکرد صحیح آن، در وضیعتی است که، عینک آفتابی بر روی چشمان خود داشته باشید . در ادامه خواهیم دید که این مشکل به چه علت رخ می دهد و راه رفع آن چیست . کافی است با من فرهاد غلامی در بخش بلاگ وب سایت زاوش همراه باشید .

قابلیت FaceID چیست ؟

FaceID قابلیت باز شدن خودکار قفل تلفن همراه، به وسیله ی مشاهده ی چهره است . این قابلیت برای اولین بار در هنگام تولید گوشی آیفون X به کار برده شد . گرچه اولین نسخه این قابلیت، با مشکلات بیشتری مواجه بود، امروزه و با تولید آیفون 11 به جرات می توان گفت این توانایی تغییرات بسیاری کرده و از اولین نسخه ی خود بسیار پیشرفته تر است .

اگر در حال استفاده از FaceID به وسیله ی آخرین نسخه ی آی فون باشید، به سادگی متوجه می شوید که نسبت به دستگاه های قدیمی تر سرعت بسیار بیشتری دارد . ضمناً علاوه بر این افزایش سرعت این دستگاه امکان بازکردن قفل از زاویه های مختلف، نسبت به صورت، را نیز دارد . با وجود آنچه گفته شد، مشکل عدم باز شدن قفل آی فون به وسیله ی FaceID در زمانی که عینک دودی بر روی چشم دارید، همچنان هم به قوت هرچه تمام تر، بر جای خود حضور دارد .

ایفون

 

چرا فیس آیدی با عینک دودی کار نمی کند ؟

باز نشدن قفل آیفون در زمانی که عینک آفتابی بر روی چشم خود دارید، از دیدی کمپانی اپل یک مشکل محسوب نمی شود. بنا بر اظهارات رسمی مسئولان این شرکت ” FaceID برای باز کردن قفل تلفن همراه شما به سه چیز به صورت همزمان نیاز دارد. اول دیدن چشم، دوم دیدن بینی و در نهایت دیدن دهان. اگر هر یک از سه مورد ذکر شده قابل رویت  نباشد، FaceID به درستی کار نخواهد کرد. ”

تا اینجای قضیه قابل قبول و قابل درک است، اما مشکل اصلی آنجا است که بنا بر اظهارات قبلی، FaceID به وسیله ی امواج مادون قرمز به تشخیص چهره می پردازد و این امواج نیز، با توجه به طول موج خود، توانایی گذر کردن از این نوع عینک ها را دارند . این یعنی آن که به طور نرمال، اگر در حال استفاده از یک عینک آفتابی با شیشه ی غیر مات و ضریب بازتاب کم باشید، چشمان شما باید برای فیس آیدی قابل رویت باشد .

راه حل باز نشدن فیس آیدی با عینک

برای  حل این مشکل یک راه حل بسیار ساده وجود دارد. با این حال هرگز به شما توصیه نمی کنیم که از آن استفاده کنید . زیرا این عمل می تواند منجر به کاهش امنیت تلفن همراه شما شود . راه حل مشکل باز نشدن FaceID بسیار ساده است . کافی است به بخش تنظیمات آیفون خود رفته و در بخش تنظیمات فیس آیدی ، گزینه ی Require Attention for Face ID را با لمس بر روی دکمه ی مربوط به آن فعال نمایید .

اگر اصرار دارید که تلفن همراه خود را با وجود عینک آفتابی بر روی چشمانتان باز کنید ، کافی است ، توضیحات ما را به درستی انجام دهید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا