شبکه های اجتماعی

آموزش رفع شادوبن (ShadowBan) اینستاگرام

شدو بن اینستاگرام چیست؟

توصیحات مختلفی در مورد شدو بن اینستاگرام در مطالب منتشر شده، روی وبسایت های مختلف در اینترنت موجود است. شدو بن منجر به کاهش دیده شدن اکانت اینستاگرام شما، توسط کاربران می شود.

از آنجا که مطالب جسته و گریخته ی زیادی در این باره تولید و منتشر شده است، ما می خواهیم در این مطلب به صورت دقیق تر بررسی کنیم که “شدو بن چیست؟” و چگونه می توان از شر آن خلاص شد. اگر شما نیز می خواهید بدانید شادوبن چیست و چگونه ممکن است شما نیز گرفتار این مشکل شوید، با زاوش همراه باشید و این مقاله را بخوانید.

شدو بن یا ممنوعیت در سایه چیست؟

اکثر شما در مورد اکشن بلاک شدن (همان چیزی که در میان کاربران ایرانی با نام بلاک شدن اینستاگرام معروف است) می دانید. در زمان اکشن بلاک شدن اکانت کاربر، در انجام برخی کارها دچار مشکل می شود. برای مثال: از لایک کردن، فالو و آنفالو یا در موارد شدیدتر از ارسال پست توسط کاربر جلوگیری می شود. در چنین شرایطی شما به سادگی متوجه می شوید. اما در کنار این اتفاق ممنوعیت دیگری نیز برای کاربران اینستاگرام وجود دارد. ممنوعیتی که تقارب معنایی خاصی با نام خود دارد، شدو بن یا ممنوعیت در سایه.

هنگامی که اکانت اینستاگرام شما، دچار ممنوعیت در سایه می شود ، تمامی پست های ارسال شده از سوی شما ، بر روی صفحه ی فید فالورهایتان نمایش داده می شود . همچنین می توانید دیگران را لاک و فالو کنید. ولی در ورای این نرمال به نظر رسیدن وضعیت، با بررسی آمار بازدید حساب کاربریتان متوجه خواهید شد، نرخ تعامل و بازدید صفحه تان تا حد قابل توجهی کاهش یافته است . در واقع هنگامی که یک اکانت اینستاگرامی دچار shadowban می شود، پست های ارسالی از سوی آن اکانت دیگر در بخش هشتگ ها قابل رویت نیست. به این ترتیب، نرخ بازدید پست های آن حساب کاربری به مراتب کاهش میابد.

حل شادوبن اینستاگرام

راه های تشخیص شدو بن

برای تشخیص اعمال این محدودیت بر روی صفحه اینستاگرامی شما، کار چندان دشواری در پیش ندارید . کافی است، به وسیله ی یک حساب کاربری که شما را فالو نکرده است، هشتگ های آخرین پست خود را جستجو کنید. در صورتی که ممنوعیت در سایه برای شما رخ داده باشد، در صفحه ی مربوط به آن هشتگ، هیچگونه اثری از پست خود نخواهید یافت.

علل به وجود آمدن ممنوعیت شادوبن

بر اساس بررسی های تیم زاوش (تا به امروز) اقدامات زیر می تواند منجر به اعمال ممنوعیت در سایه یا شادوبن بر روی اکانت شما توسط اینستاگرام شود.

استفاده از ربات ها، سرویس های خودکار و خرید فالور

شرکت فیسبوک، در قوانین ذکر شده برای محافظت از کاربران و جامعه ی اینستاگرام به طور صریح بیان کرده است، استفاده از سرویس هایی که مانند ربات عمل کرده و کاری خاص را در زمان های مشخص برای یک اکانت انجام می دهند، ممنوع است.

شاید بپرسید خب، فیسبوک چه گونه متوجه این اقدام می شود. این امر بسیار ساده است.

تصور کنید از یک اسکریپت استفاده می کنید که بر روی سروری (کامپیوترهای میزبان) در شهر تهران نصب شده است و خودتان در اصفهان حضور دارید. ربات ذکر شده در حال انجام فعالیت هایی است که برایش تعریف کرده اید و در همان حال خودتان به وسیله ی تلفن همراهتان وارد حساب کاربری می شود. در چنین وضعیتی با توجه به تغییر ناگهانی محل IP دستگاه های متصل، تشخیص این امر که شما در حال دور زدن قوانین اینستاگرام هستید، چندان پیچیده نخواهد بود.

استفاده ی طولانی مدت از هشتگ های یکسان

اگر برای مدتی طولانی در کپشن تمامی پست های خود، از هشتگ های یکسان استفاده کنید ، تحت مجازات قرار گرفته و شدو بن می شوید . علت دقیق این امر هنوز مشخص نیست ، ولی تجربه کاربران براین امر صحه می گذارد. توصیه ما این است که چند دسته هشتگ مختلف داشته باشید و هنگام پست گذاشتن به صورت ترکیبی از آن ها استفاده کنید.

تغییرات ناگهانی سرعت فعالیت

اگر به طور ناگهانی فعالیت های شما دچار تغییر سرعت شود، باز هم در خطر اعمال این مجازات قرار خواهید گرفت. برای مثال اگر شما به طور نرمال در روز یک عدد پست ارسال می کرده اید، و حال به طور ناگهانی در طی چند روز گذشته، تعداد زیادی پست ارسال کرده باشید، ممکن است، حساب کاربریتان شدو بن شود.

استفاده از فیلتر شکن

استفاده از فیلتر شکن دقیقاً وضعیتی مشابه اولین حالت ذکر شده برای شما ایجاد می کند . بهترین راه برای مقابله با این مشکل آن است که دقت کنید در زمان استفاده از این اپلیکیشن ، فیلتر شکن خود را خاموش نگه دارید.

علت شادوبن اینستاگرام

هشتگ های نامناسب

هشتگ های نامناسب به هشتگ هایی گفته می شود، که توسط اینستاگرام ممنوع بر شمرده می شوند. این هشتگ ها عمدتاً شامل آن هایی می شوند که در راستای زیر پا گذاشتن قوانین اینستاگرام ساخته شده اند. برای مثال می توان به #FOLLOWFORFOLLOW ،LIKEFORLIKE# و دیگر هشتگ های مشابه اشاره کرد. ضمناً هشتگ هایی که بار مسائل جنسی، خشونت آمیز، کودک آزاری و موارد مشابه را داشته باشند نیز جزو موارد ممنوعه حساب می شوند.

چگونه می توان از شر شدو بن خلاص شد

برای رهایی از شر شدو بن راه حل مشخصی از سوی اینستاگرام ارائه نشده است، آنچه در ادامه می خوانید بر اساس تجربه شخصی من و با پرس و جو کردن از تجارب سایر کاربران نوشته شده است.

1) خود داری از فعالیت

سعی کنید به مدت دو الی سه روز از اکانت خود استفاده نکنید. به این ترتیب و با بازگشت به فعالیت عادی پس از زمان ذکر شده، شانس رهایی زودتر از موعد شما از شر این مشکل چند برابر می شود.

2) اصلاح هشتگ ها

هشتگ های مربوط به پست های خود را بررسی کنید و چنانچه پستی با هشتگ های ممنوعه داشتید، به ادیت کردن و ویرایش آن پست بپردازید. همچنین می توانید هشتگ های عامه پسند را جایگزین کنید.

3) توقف ربات ها

اگر از ربات ها استفاده می کنید، باید بدانید که عمر استفاده از اتوماسیون برای افزایش رشد فالورها در اینستاگرام دیگر به پایان رسیده است.  پس بهتر است، چنین سرویس هایی را لغو کنید. زیرا این سرویس ها به جز شدو بن شدن، می توانند منجر به اکشن بلاک شدن شما نیز بشوند.

تغییر رمز کاربری و ورود با نسخه وب

یکی دیگر از اقدامات مفید در راستای رهایی از شدو بن، ورود به حساب کاربری در نسخه ی وب است. به شما توصیه می کنیم که اگر تحت ممنوعیت در سایه قرار دارید، به وسیله ی مرورگر وارد وبسایت instagram.com شوید و با وارد کردن رمز عبور و شناسه ی کاربری به اکانت خود لاگین کنید .سپس رمز عبور خود را تغییر داده، تا ارتباط تمامی دستگاه های دیگر با این اکانت قطع شود .

نتیجه گیری

اگر یک حساب کاری یا حرفه ای در اینستاگرام داشته باشید، دیده شدن توسط دیگران تنها هدف شما خواهد بود. هدفی که با ممنوعیت هایی نظیر شدو بن در رسیدن به آن دچار مشکل خواهید شد.

با وجود اینکه از نظر ما در این مورد نیز مانند موارد مشابه ، پیشگری بهتر از درمان است، در صورت رخ دادن چنین مشکلی برای رهایی از شدو بن می توانید موارد ذکر شده را انجام دهید.

اگر شما راهی برای رهایی از شادوبن می دانید زیر همین پست در سایت زاوش با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا