شبکه های اجتماعی

واقعیت های جالب زندگی مارک زاکر برگ موسس فیسبوک

مارک زاکربرگ موسس فیس بوک فردی است که در تمام دنیا از نبوغ و کسب و کار او حرف میزنند. نام کامل وی مارک الیوت زاکربرگ است و در تاریخ ۱۴ می ۱۹۸۴ در وایت پلینز در حومه نیویورک بدنیا آمده است. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات جالبی از زندگی او بیان کنیم.

مارک زاکربرگ برنامه‌نویس کامپیوتر و کارآفرین امریکایی است. او رییس، مدیر اجرایی ارشد، و یکی از بنیان‌گذاران فیس بوک است. ارزش خالص دارایی او در ۲۰۱۷ حدود ۵۳.۶ میلیارد دلار برآورد شده‌است که او را در جایگاه ۵امین ثروتمندترین فرد جهان قرار می‌دهد.

بیایید چند واقعیت جالب را درباره‌ی مارک زاکربرگ موسس فیس بوک بخوانیم!

مارک زاکر برگ موسس فیسبوک

۱. مارک الیوت زاکربرگ در ۱۴ مه ۱۹۸۴ در وایت پلینز، نیویورک به دنیا آمد.

۲. او فرزند یک دندان‌پزشک به نام ادوارد زاکربرگ و یک روان‌پزشک به نام کارن کمپنر است.

۳. او و ۳ خواهرش، رندی، دونا، و آریل در دوبس فری، نیویورک بزرگ شدند، روستایی کوچک در شهرستان وستچستر که تقریبا در ۲۱ مایلی شمال میدتاون منهتن قرار دارد.

۴. زاکربرگ با آیین یهودیت بزرگ شد و وقتی ۱۳ ساله شد مراسم بر میتصوا برای او انجام شد.

۵. مارک زاکربرگ موسس فیس بوک در کلاس‌های دبیرستان آرتسلی فوق‌العاده بود. او در سال سوم به دبیرستان خصوصی و انحصاری آکادمی فیلیپس اکستر در نیوهمپشیر منتقل شد و در آن‌جا برنده‌ی جوایز علمی (ریاضیات، نجوم، و فیزیک) و مطالعات کلاسیک شد.

۶. زاکربرگ در درخواست دانشگاه خود ادعا کرد می‌تواند به زبان‌های فرانسه، عبری، لاتین، و یونان باستان بخواند و بنویسد. او کاپیتان تیم شمشیربازی بود.

۷. زاکربرگ در مدرسه‌ی راهنمایی شروع به استفاده از کامپیوتر و نوشتن نرم‌افزار کرد.

۸. پدرش در دهه‌ی ۱۹۹۰ برنامه‌نویسی بیسیک آتاری را به او آموخت و بعدها دیوید نیومن، توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار را برای تدریس خصوصی به او استخدام کرد.

۹. نیومن او را یک “نابغه” خوانده و افزوده‌است “دشوار است که جلوتر از او بمانید”. زاکربرگ در زمانی که هنوز در دبیرستان بود دوره‌ی پیشرفته‌ی این رشته را در کالج مرسی در نزدیکی خانه‌اش گذراند.

۱۰. او از توسعه‌ی برنامه‌های کامپیوتری به‌ویژه ابزارهای ارتباطی و بازی‌ها لذت می‌برد. او در یک برنامه، ‌از آن‌جا که امور دندان‌پزشکی پدرش از خانه‌شان انجام می‌شد، نرم‌افزاری ساخت و نام آن را “ZuckNet” گذاشت که برقراری ارتباط بین تمام کامپیوترهای خانه و مطب دندان‌پزشکی را امکان‌پذیر می‌کرد.

واقعیت های جالب زندگی مارک زاکر برگ موسس فیسبوک

مطلب مرتبط: ۱۴ حقیقت درباره ماری کوری نخستین زن برنده دو جایزه نوبل علمی

۱۱. این برنامه نسخه‌ی “اولیه” پیام رسانی فوری AOL محسوب می‌شود که سال بعد بیرون آمد.

۱۲. سین پارکر، یکی از بنیان‌گذاران سیستم napster و دوست صمیمی مارک زاکربرگ اشاره می‌کند که او “واقعا به ادیسه‌ی یونانی و این‌گونه اشعار علاقه داشت” و یادآوری می‌کند که او یک بار چند خطی از شعر حماسی رومی انه‌اید اثر ویرجیل را در طول کنفرانس معرفی محصول فیس بوک نقل کرد.

۱۳. زاکربرگ در طول سال‌های دبیرستان در شرکتی تحت عنوان گروه رسانه‌های هوشمند یک موزیک پلیر به نام Synapse Media Player ساخت که با استفاده از یادگیری ماشین از عادت‌های گوش کردن کاربر آگاه می‌شد. این موزیک پلیر به Slashdot ارسال شد و از مجله‌ی PC امتیاز ۳ از ۵ را دریافت کرد.

۱۴. شرکت‌های مختلف قبل از این‌که مارک حتی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شود به او پیشنهاد کار دادند (از جمله AOL و مایکروسافت)، اما زاکربرگ همه را رد کرد.

۱۵. زاکربرگ فیس بوک را ابتدا از خوابگاه دانشگاه هاروارد راه‌اندازی کرد.

۱۶. او بعد از سال دوم دانشگاه هاروارد را ترک کرد تا کارش را روی فیس بوک ادامه دهد.

۱۷. درباره‌ی زاکربرگ و تولد فیس بوک فیلمی به نام شبکه‌ی اجتماعی ساخته شده‌است.

۱۸. شاید ایده‌ی اولیه‌ی فیس بوک از آکادمی فیلیپس اکستر نشأت گرفته باشد، دبیرستانی که زاکربرگ در ۲۰۰۲ از آن فارغ‌التحصیل شد. این مدرسه دایرکتوری دانش‌آموزان خود را منتشر کرد، “کتابچه‌ی راهنمای عکس‌ها”، که دانش‌آموزان آن را “فیس بوک” می‌نامیدند.

۱۹. این دایرکتوری‌های عکس بخش مهمی از تجربه‌ی اجتماعی دانش‌آموزان در مدارس خصوصی بود. بسیاری از دانش‌آموزان می‌توانستند خصوصیاتی مانند پایه‌ی تحصیلی، دوستان، و شماره تماس خود را در آن ثبت کنند.

مطلب مرتبط: ۵۰ راز درباره استیو جابز و اپل که نمی‌دانستید

۲۰. زاکربرگ زمانی که در دانشگاه بود فیس بوک را فقط به عنوان “چیزی برای هاروارد” راه‌اندازی کرد، تا زمانی که تصمیم گرفت با کمک هم‌اتاقی‌اش، داستین مسکویتز، آن را به دانشگاه‌های دیگر گسترش دهد.

۲۱. آنها با دانشگاه کلمبیا، دانشگاه نیویورک، استنفورد، دارتموث، کرنل، پن، براون، و ییل شروع کردند.

۲۲. بعد از این‌که زاکربرگ به همراه ماسکویتز و چند نفر از دوستان‌اش به پالو آلتو، کالیفرنیا نقل مکان کردند، خانه‌ای کوچک را به عنوان دفتر کاراجاره کردند.

۲۳. زاکربرگ در طول تابستان پیتر تیل را ملاقات کرد، کسی که در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد. آنها نخستین دفتر کارشان را در اواسط ۲۰۰۴ گرفتند. بر اساس گفته‌ی زاکربرگ این گروه قصد داشتند به هاروارد برگردد اما در نهایت تصمیم گرفتند در کالیفرنیا بمانند.

۲۴. او در ۲۰۱۰ این اهداف را در مجله‌ی Wired بازگو کرد: “چیزی که من واقعا به آن توجه می‌کنم این ماموریت است: باز کردن جهان.”

۲۵. زاکربرگ در ۲۱ جولای ۲۰۱۰ گزارش کرد که این شرکت به ۵۰۰ میلیون کاربر رسیده‌است.

۲۶. “هکاتون”، رویدادی است که بنیان‌گذار آن فیس بوک است و هر ۶ تا ۸ هفته یک بار برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان این رویداد یک شب فرصت دارند تا یک پروژه را درک و آن را تکمیل کنند. این شرکت موسیقی، غذا، و نوشیدنی را در هکاتون فراهم می‌کند، و بسیاری از کارکنان فیس بوک از جمله زاکربرگ در آن شرکت می‌کنند.

۲۷. مجله‌ی Vanity Fair در ۲۰۱۰ در فهرست ۱۰۰ “بانفوذترین افراد عصر اطلاعات” از زاکربرگ به عنوان نفر اول نام برد.

۲۸. زاکربرگ در فهرست ۲۰۰۹ مجله‌ی Vanity Fair رتبه‌ی ۲۳ام را داشت. او در ۲۰۱۰ در نظرسنجی سالانه‌ی مجله‌ی New Statesman در بین ۵۰ بانفوذترین شخصیت‌های جهان به عنوان نفر ۱۶ام انتخاب شد.

واقعیت های جالب زندگی مارک زاکر برگ موسس فیسبوک

مطلب مرتبط: موفقیت شغلی: ۱۰ عادت که در شغل خود بهترین شوید

۲۹. زاکربرگ بعد از درگذشت استیو جابز در ۲۰۱۱ طی مصاحبه‌ای با PBS گفت جابز او را راهنمایی کرده‌است که چگونه در فیس بوک یک تیم مدیریت بسازد که “روی ساختن چیزهای خوب و باکیفیتی مثل شما متمرکز باشد”

۳۰. در ۱ اکتبر ۲۰۱۲، مارک زاکربرگ موسس فیس بوک با نخست وزیر روسیه، دیمیتری مدودف، در مسکو دیدار کرد تا انقلاب رسانه‌های اجتماعی را در روسیه برانگیزد و جایگاه فیس بوک را در بازار روسیه ارتقا دهد.

۳۱. در ۲۰۱۲، فیس بوک تقریبا ۹ میلیون کاربر در روسیه داشت، در حالی که VK، (سرویس شبکه اجتماعی محبوب در میان کاربران اروپایی روس‌زبان در سراسر جهان، م.) حدود ۳۴ میلیون کاربر داشت. ربکا ون دیک، رییس بازاریابی مصرف‌کننده‌ی فیس بوک ادعا کرده‌است ۸۵ میلیون کاربر امریکایی فیس بوک در ۶ آوریل ۲۰۱۳ در معرض کمپین تبلیغاتی Home قرار گرفتند.

۳۲. در ۱۹ آگوست ۲۰۱۳ واشنگتن پست گزارش کرد که پروفایل زاکربرگ در فیس بوک توسط یک توسعه‌دهنده‌ی وب بیکار هک شده‌است.

۳۳. در کنفرانس ۲۰۱۳ TechCrunch Disrupt که در سپتامبر برگزار شد، زاکربرگ اعلام کرد در حال ثبت نام از ۵ میلیارد نفر است که در زمان کنفرانس فیس بوک به اینترنت متصل نبوده‌اند.

۳۴. مارک زاکربرگ موسس فیس بوک سخنران اصلی همایش جهانی گوشی همراه (MWC) در مارس ۲۰۱۴ بود که در بارسلونا، اسپانیا برگزار شد.

۳۵. این سخنرانی زاکربرگ درباره‌ی هدفی که در سپتامبر ۲۰۱۳ در کنفرانس TechCrunch مطرح کرد جزیئات بیش‌تری ارائه کرد، هدفی که زاکربرگ طی آن در تلاش است تا پوشش اینترنت را در کشورهای در حال توسعه گسترش دهد.

۳۶. در کنار دیگر چهره‌های فناوری امریکا مانند جف بزوس و تیم کوک، زاکربرگ نیز در ۸ دسامبر ۲۰۱۴ در دفتر مرکزی فیس بوک میزبان لو وی، سیاستمدار چینی بود که به خاطر نفوذش در اجرای سیاست برخط چین، با عنوان “سزار اینترنت” مشهور است.

مطلب مرتبط: ۱۰ حقیقت جالب درباره آگاتا کریستی بانوی رازآلود جهان

۳۷. زاکربرگ در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۴ در طول یک جلسه‌ی پرسش و پاسخ زنده در دفتر مرکزی این شرکت در منلو پارک به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

۳۸. زاکربرگ به عنوان مدیرعامل فیس بوک یک دلار حقوق دریافت می‌کند. فوربس در ۳ دسامبر ۲۰۱۶ گزارش کرده‌است ارزش سهام فیس بوک از ۸ نوامبر ۲۰۱۶ کاهشی ۷ درصد داشته‌است که ارزش دارایی زاکربرگ را ۳.۷ میلیارد دلار کاهش داده‌است.

۳۹. زاکربرگ از اهداف بشردوستانه‌ی بی‌شماری حمایت کرده‌است، که از همه مشهورتر اهدای ۱۰۰ میلیون دلار برای حل مشکل سیستم مدارس عمومی نیوآرک در نیوجرسی است.

۴۰. زاکربرگ تعهدنامه‌ی “تعهد بخشش” را امضا کرده‌است، که بر مبنای آن متعهد است حداقل ۵۰ درصد ثروت خود را در طول عمرش صرف امور خیریه کند.

۴۱. در ۲۰۱۴ زاکربرگ برای مقابله با ویروس واگیردار ابولا در غرب افریقا ۲۵ میلیون دلار اهدا کرد.

۴۲. زاکربرگ همسرش پریسیلا چان را که هم‌دانشگاهی‌اش بود، در یک میهمانی برادری در سال دوم در هاروارد ملاقات کرد. آنها در ۲۰۰۳ قرار آشنایی را آغاز کردند.

۴۳. زاکربرگ در سپتامبر ۲۰۱۰ چان را، که آن زمان دانشجوی پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو بود، دعوت کرد تا به خانه‌ی اجاره‌ای او در پالو آلتو بیاید.

۴۴. زاکربرگ زبان ماندارین خواند تا برای بازدید از چین به همراه چان در ۲۰۱۰ آماده باشد.

۴۵. در ۱۹ مه ۲۰۱۲ زاکربرگ و چان در حیاط خلوت خانه‌ی زاکربرگ ازدواج کردند، در این رویداد فارغ‌التحصیلی چان از دانشکده‌ی پزشکی را نیز جشن گرفتند.

۴۶. در ۱۳ جولای ۲۰۱۵ زاکربرگ اعلام کرد او و چان در انتظار تولد دخترشان هستند. او این را گفت و اظهار اطمینان کرد که احتمال خطر سقط جنین در این زمان از دوره‌ی بارداری بسیار کم است. تا قبل از آن چان سابقه‌ی ۳ سقط جنین داشت.

مطلب مرتبط: ۲۵ ترفند جالب روانشناسی برای موفقیت در کار و زندگی

۴۷. مارک زاکربرگ موسس فیس بوک در ۱ دسامبر تولد نخستین فرزندش، ماکسیما چان زاکربرگ را اعلام کرد.

۴۸. این زوج در ویدیویی که در ۶ فوریه ۲۰۱۶ به مناسبت سال نوی چینی منتشر کردند، اعلام کردند نام چینی رسمی ماکسیما “چن مینگیو” است.

۴۹. هرچند زاکربرگ به عنوان یک یهودی بزرگ شد، اما بعدا خود را آتئیست معرفی کرد، اما اکنون این موضع‌گیری را رد کرده‌است.

۵۰. مارک زاکربرگ موسس فیس بوک نسبت به آیین بودا ابراز احترام کرده‌است.

۵۱. زاکربرگ و همسرش با در نظر گرفتن آیین مسیحیت در آگوست۲۰۱۶ به پاپ فرانسیس گفتند: “ما از پیام لطف و عطوفت او و از روش‌های جدیدی که برای برقراری ارتباط با آدم‌هایی از هر دین مذهب در سراسر دنیا پیدا کرده‌است قدردانی می‌کنیم.”

۵۲. در دسامبر ۲۰۱۶، وقتی در واکنش به یک پست فیس بوکی در روز کریسمس از مارک زاکربرگ موسس فیس بوک پرسیده شد “مگر شما آتئیست نیستید؟” او پاسخ داد “نه. من یهودی بزرگ شدم و سپس در دوره‌ای به همه چیز شک کردم، اما اکنون باور دارم دین بسیار مهم است.”

بهنام پارسا

من بهنام پارسا هستم. علاقه بسیاری به مطالعه و تحقیق در زمینه تکنولوژی و فناوری اطلاعات دارم امیدوارم بتونم تجربیات خودم رو در این زمینه با شما دوستان به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا